Preskočiť navigáciu

Portál do nadčasového sveta

Article

House of Bohemian Forest (Šumava)

10. 10. 2014

Špecifikácia

Kľúčové slová

Sep

Structures and Buildings

Geografická oblast

Sep

Česká republika

MapSepShow on map

House of Bohemian Forest is a subtype of House of Southwest Bohemia, which is extended in Bohemian Forest (Šumava) and in surroundings (Pošumaví), in some places in Novohradské Mountains too. In the 18th century was this kind of house mostly timbered, during the 19th century than brick, often with decoration of gable wall.

Původně roubené domy z kůláčů a se zhlavím v nárožích (obvykle poslední dva trámy), byly doplněny polovalbovou střechou nebo střechou sedlovou s výraznou valbou, štít byl obvykle lichoběžníkový a někdy v něm byla zapuštěna pavlač. V Pošumaví byly domy obvykle špýcharového, méně komorového charakteru, ve vyšších polohách pak spíše chlévního typu s černou kuchyní. Kvůli náročnějším přírodním podmínkám se i exponované stěny domu někdy pobíjely šindelem.

Po nástupu zděného domu v oblasti Šumavy a Pošumaví se od poloviny 19. století na domech objevuje bohatá výzdoba štítů i okenic zoomorfními či rostlinnými ornamenty. V oblasti přiléhající k česko-bavorské hranici se u domů objevují i předzahrádky, v nichž se obvykle pěstovaly byliny pro léčitelské či kuchařské využití. Na snímku je roubený statek z obce Oseky, dnes již součást Prachatic (Foto V. Pražák 1960).

Literatura:

BÜRGER, J.: Die Etnwicklung des Bauernhauses im Böhmerwald. Oberplan (Horní Planá), 1938.

VAŘEKA, J., FROLEC, V.: Lidová architektura. Encyklopedie. Grada, Praha, 2007. s. 298.

Roubený šumavský dům

The correctness of the information above is guaranteed by the ETNOFOLK Portal.