Skip navigation

Portal into a Timeless World

Service

Bořické koláče - M. Vondrovicová

Specifications

Keywords

Sep

Bakers (baker, white-baker, black-baker, milk-loaf-baker, pretzel-baker), Honey-cake-baker, confectioner, Pastry - other, Flour-based dishes - other

Geographical area

Sep

Domažlice

Link

Sep

http://www.borickekolace.cz/

MapSepShow on map

Naše provozovna v malé vesničce Bořice (2 km za Domažlicemi směrem na Klatovy) nabízí bohatý sortiment cukrářské a pekařské výroby.

Naší hlavní specializací jsou chodské koláče. Na Chodsku jsou dva základní druhy koláčů jež reprezentují dva jakési subregiony Chodska. Existují koláče z tzv. horských vesnic a koláče tzv. dolské. Horské vesnice na úpatí čerchovského masivu (Klenčí, Postřekov, Chodov …) mívaly horší podmínky pro zemědělství, byly poměrně chudé, a to se projevovalo mimo jiné i na technologii výzdoby koláčů. Ta spočívala v kladení pruhů tvarohu, máku a povidel (švestková nebo hrušková) vedle sebe. Pruhy pak vytvářely jednoduché geometrické tvary.

 Dolní vsi (Újezd, Draženov, Mrákov, Pocinovice…), zasahují již do Všerubského průsmyku, byly bohaté, ženy se odívaly do bohatě zdobených krojů a rovněž koláče jsou mnohem zdobnější: na koláč se nanese vrstva tvarohu a do něj se vytváří (merhují) květinové motivy nebo různé ornamenty. Vše se dozdobuje (merhuje) mákem a posypává rozinkami a krájenými mandlemi.

Naše pekárna Vám nabízí oba druhy koláčů, které se snažíme dělat s tou nejvyšší domácí kvalitou, tak, jak je pekly naše babičky a prababičky. 

Bořické koláče ochutnali nejen v Čechách, na Moravě, Slovensku, ale i v Německu, Španělsku, Austrálii, Belgii a Francii.  Naši největší radostí je to, že se k nám stále vracejí Naši spokojení klienti i se svými přáteli.

 

 

The correctness of the information above is guaranteed by the ETNOFOLK Portal.