Přeskočit navigaci

Portál do nadčasového světa

Článek

Lomidrevo/Valibuk

24. 4. 2014

Specifikace

Klíčová slova

Sep

Slovesný folklor

Geografická oblast

Sep

Slovensko

MapaSepUkázat na mapě

Lomidrevo (name means something like "timberbreaker"), also called Valibuk or Valihora is a traditional Slovak folk character typical for his unnatural strength, but also for his cleverness and diligence. This fairy-tale is known from collections of Božena Němcová (1857), and Pavol Dobšinský (1880/1883).

(tiež Valihora) je slovenská rozprávková postava charakteristická predovšetkým svojou silou, ale tiež chytrosťou a pracovitosťou. Podľa rozprávky, zdrojom jeho ohromnej sily boli jako predispozície, tak podivuhodne dlhá doba, ktorú ho jeho matka kojila (9 alebo 17 rokov). V 17-tich rokoch sa vybral na cesty, lebo „kto na peci sedá, o ničom rozprávať nezná“. Na jeho cestách svetom ho sprevádzali ďalší dvaja siláci – Valivrch (tiež Kopivrch, či Skalimej) a Miesiželezo (tiež Železomej, alebo Húžvär). Lomidrevo bol ale z trojice najsilnejší, najodvážnejší a najchytrejší. Silou a lsťou sa im podarilo prísť k železu, z ktorého potom miesiželezo vymiesil tri obrovské cepy, pomocou ktorých sa dostali k bohatstvu, ktoré rozdelili svojim rodičom. V smutnom kráľovstve sa vydali hľadať tri drakmi unesené princezné. Počas hľadania lsťou premohli Laktibradu, mocného mužíčka-škodcu („na piaď muž, na lakeť brada“), ktorý sa tak stane ich sprievodcom. Lomidrevo napokon pomocou svojej sily a z cepov umiesenej valašky zachráni všetky tri princezné a drakom hlavy postína. Pomocou kúziel ich bohatstvo si vezmú princezné. Valivrch a Miesiželezo ale Lomidreva zradia a z diery v zemi, ktorou sa dá dostať zo sveta drakov ho nevytiahnú. Podarí sa mu ale zachrániť mláďatá knochta – obrovského vtáka, čo chrlí oheň a ten ho z diery vynesie. Lomidrevo musel krotiť knochtov oheň za letu vodou a mäsom z baranov a keď sa to minulo aj z vlastného lýtka. V kráľovstve sa chystala svadba Valivrcha a Miesiželeza a Lomidrevo sa fígľom, vydávajúc sa za krajčírskeho učňa, ku kráľovi dostal, napokon najmladšiu princeznú si zobral a panoval nad všetkými zo zlatého hradu z majetku najstrašnejšieho draka. Ostatní dvaja, podľa jednej verzie dostali strieborný a medený zámok, podľa verzie inej boli vyhnaní.

Táto rozprávka je známa aj zo zberov Boženy Němcovej (1857), či Pavla Dobšinského (1880/1883). V klasifikácií ATU je zaradená pod číslom 301.

Zobrazený obsah je ověřen provozovatelem portálu ETNOFOLK.